רוני אשכול Roni Eshkol

כותבת ומציירת

יום שני, 13 בפברואר 2012

קמט בזמן / מדלין ל'אנגל


לא בכל יום מגיע אליי לידיים אוצר קטן.
טוב, האמת שזה קורה לא מעט כשעובדים בספרייה, אבל בכל זאת.

בשבילי היה המפגש עם הספר המתוק מדבש הזה היה ראשוני ומענג מאין כמותו.
מדובר בספר קטן, שמצליח להיות חריף ותמים בעת ובעונה אחת. הוא עוסק בשאלות גדולות ומספר על מסע חוצה יקום בעקבות השאלות הללו.

מג, הדמות הראשית, משוכנעת שהיא אסון מהלך על שתיים, משום שהיא לא מצליחה להשתלט על מראיה ועל אופיה הסורר, ודווקא בשל מודעותה למגרעותיה והעובדה שהיא חשה כל כך חשופה איתן, אי אפשר שלא להתאהב בה מיד, וכך עושות גם הדמויות המשניות ולא רק הקוראים.
מג, צ'רלס וואלאס אחיה הקטן (ילד בלתי רגיל מכל כיוון שלא תסתכלו על זה) וקלווין (הילד המקובל והמוצלח מבית הספר שלה שמסתיר סודות אפלים לגבי משפחתו אך לא מתאמץ כלל להסתיר את אהבתו אליה) יוצאים למסע בעקבות אביה שנעלם שנתיים קודם לכן כאילו בלעה אותו האדמה.
לשם כך הם נעזרים בשלוש גבירות מצחיקות וצבעוניות, שתוך כדי המסע מתגלות כישויות עליונות מעולמות אחרים, שליחות האל.
בשלב זה של הקריאה התחלתי להריח ניחוחות נוצריים סביבי, אבל כל השאר היה כל כך יפה ומענג, וכך סתמתי את האף והמשכתי לקרוא.
אז השלישייה האנושית והשלישייה הרוחנית נודדים להם מכוכב לכוכב בטכנולוגיה כישופית נוסח 'שגר אותי סקוטי'. אין להם מושג נגד מה הם (והאב האבוד לפניהם) נלחמים בעצם, והדבר נראה להם כצל אפל המעיב על כדור הארץ, מעורפל וחסר צורה.
הם מתמודדים עם סכנות לרוב, אך רק לקראת הסוף, מג מגלה שיש לה תפקיד מפתח במשימה.
האם היא תצליח לעמוד מול כל הפחדים והאמונות שלה, לשחרר את אביה ולהציל את אחיה מהזה הקטלני ואת העולם כולו מהצל המעיב עליו?
במקביל לעלילה הפתלתלה והסוחפת, לומדת מג (ואנחנו איתה) על יופיים הבלתי נתפס של הדברים הנסתרים מהעין ועל כוחה העצום של האהבה.

הפגישה שלי עם מג הזכירה לי פגישות קודמות, לא פחות מסעירות, מרגשות ו"מקמטות", שהיו לי לאורך השנים עם בסטיאן ואטריו מהסיפור שאינו נגמר, עם פרודו משר הטבעות, עם ליירה מחומריו האפלים ועם טנר וגד מארץ ים. את כל הגיבורים הפנטסטיים הללו ואחרים, בתחילה אנחנו מוצאים כשהם חלשים וחסרי אונים, עדיין מאמינים למראה עיניהם ולא בעצמם, אך לאט לאט, ככל שמתקדמת העלילה, הדברים מתהפכים והם מבינים ביחד איתנו שאין דבר שהם לא יוכלו לעשות אם רק יאמינו בו וירצו אותו מספיק.


קמט בזמן הוא ספר קולע לכל הגילאים, אך הצעירים ברוחם יהנו ממנו במיוחד.

אין תגובות:

מרעה ועדר עיזאות

מרעה ועדר עיזאות